A tea a teacserje (Camellia sinensis) legfelső, legfiatalabb leveleiből készül, legyen az fehér tea, zöld, vagy fekete tea.
Virágáról és az abból készült főzetről kevesebb szó esik, mint a tealevelekből készített italról, pedig a teacserje virága is értékes, egészséges és nagyon különleges, illatos.
A teacserje virágai kicsik, általában 2–3 cm átmérőjűek, fehér szirmokkal és élénk sárga porzókkal, és finom, édeskés illatuk van. Ezek a virágok ősszel nyílnak, októbertől februárig, csodálatos látványt nyújtva ezzel egy teaültetvényen.
Mégis, Ázsiában ritkán látni virágzó teaültetvényt. Miért lehet ez?
Az oka egyszerű: amikor virágzik a tea, lelassul a levelek növekedése, ezért a legtöbb termőhelyen még zöldbimbós állapotban leszedik a virágokat, hogy a növény ne a virágok és termések nevelésére fordítsa a vizet és tápanyagot, hanem még inkább a leveleket növelje.
Pedig a virágok is nagyon értékesek: gazdagok antioxidánsokban, hasonlóan a tealevelekhez, és illóolajokat is tartalmaznak, és ami különleges, hogy míg a leveleknek van koffeintartalma, vagyis élénkítő hatása, addig a virágok teljesen koffeinmentesek!
Ezért vétek lenne nem felhasználni a tea virágát.
Erre hamar rájöttek az Ázsián kívül eső országok, és míg nyáron a leveleket szedik és szárítják, addig ősszel a virágait. Így csak néhány különleges termőhelyen kóstolhatsz teavirág teát, mint például Észak-Karolinában, Skóciában, vagy épp itthon, a váci teakertben is.
Én így készítek teavirág főzetet:
– teacserje virágát, hasonlóan a tealevelekhez, kézzel szedem le.Itthon szeptember végétől – októbertől virágoznak a teacserjék, az első fagyokig.
– szedést követően a virágokat szellős, de árnyékos helyen alaposan kiszárítom (minimum 24 óra), hogy megőrizzék az aromájukat és gyógyhatásukat.
– teljes száradás után készítem belőle a főzetet: egy csészéhez (1,5 dl vízhez) 4-5 virágot adok, meleg, de már nem forrásban lévő vízzel leöntöm (körülbelül 70-80°C), és 3-5 percig áztatom, hogy kioldódjanak az értékes anyagok.
Ha azonnal nem fogyasztod el, papírzacskóban, vagy jól zárható üvegben néhány hónapig, akár egy évig is eltartható.
A finom, édeskés ízén kívül számos pozitív hatása is van:
- a virágok is gazdagok antioxidánsokban, így segítenek a szabadgyökök semlegesítésében és az öregedési folyamatok lassításában
- a benne lévő flavonoidok és illóolajok gyulladáscsökkentő hatással bírnak
- a virágtea koffeinmentes, így kiválóan alkalmas délutáni, esti teának, hiszen nem okoz alvásproblémákat, és nyugtató hatású lehet.
- a bőrre is jótékonyan hat: gyakran alkalmazzák a virágkivonatot bőrápoló készítményekben, mivel a benne lévő antioxidánsok hozzájárulnak a bőr rugalmasságának fenntartásához.
Magyarországon egyetlen helyen kóstolhatsz teavirág teát, mégpedig a váci teakertemben.
De akár te magad is megtermelheted otthon, a kertedben vagy lakásodban. Ha szeretnéd tudni, hogyan gondozz egy saját teacserjét, hogyan szedd a leveleit és virágait, milyen teát készíthetsz belőlük, rendeld meg a könyvemet, amiben minderre megtalálod a választ lépésről- lépésre.
Csodás teákat kívánok neked!