Jeges tea vs coldbrew tea – Mi a különbség?

Teát nem csak ősztől tavaszig lehet fogyasztani, sőt! Én kifejezetten javaslom a nyári teázást, akár melegen, akár hidegen. Tőlünk keletebbre a legnagyobb melegben is forró teát szürcsölnek, hiszen az lehűti a szervezetünket, nem izzadunk.  Nálunk ez nem annyira szokásos (én is nyáron csak reggel kívánom a meleg teát, napközben már nem). Ilyen nagy melegben lássuk be, hogy mi, európaiak jobban kedveljük a hideg, hűsítő italokat.

De fontos: kánikulában kerüld a cukros, édes üdítőket, amitől csak még szomjasabb leszel, plusz rengeteg felesleges többletkalóriát lehet bevinni a szervezetbe az édes folyadékokkal, szinte észrevétlenül.

Válaszd inkább az egészséges teákat, hidegen is. Mutatom, hogyan készítsd el.

 

Két módja van, a klasszikus jeges tea, és a modern hidegáztatott, vagyis cold brew tea. Mindkettőnek van előnye, hátránya.

1. Jeges tea, a klasszikus

Ezt a hagyományos módszert inkább fekete teák esetében alkalmazd, igazi citromos, édes, hűsítő jeges tea abból készíthető. A lényeg, hogy kicsit erősebbre kell készíteni így a teát (hosszabb áztatással), mintha forrón innád.

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál fekete tea (lehet Assam, Earl GreyKeemun , Ceylon, a lényeg, hogy karakteres legyen)
  • 1 liter víz
  • 1 citrom
  • egy evőkanál cukor vagy édesítő, vagy méz
  • jégkockák

 

Lépései:

készíts egy erős fekete teát 5-6 perc áztatással a 2 evőkanál teából és egy liter forró vízből. Ízesítsd be a cukorral és a fél citrom levével. Hagyd szobahőmérsékletűre hűlni. Ha lehűlt, egy másik kancsóba tegyél jégkockákat (kb félig), karikázd rá a citrom másik felét, és öntsd rá a lehűlt teát! Tálalhatod  is!

Előnye: a klasszikus tea íz kedvelői imádni fogják. Emlékeztet a menzateára, csak kevesebb cukorral 😊

Hátránya: kell bele cukor (vagy eritrit), legalábbis javasolt, hiszen anélkül keserű lesz az erős fekete tea miatt.

   

2. Coldbrew, a modern

Nyáron kedvencem a coldbrew tea, ami annyit jelent, hogy egyből hideg vizet öntök a tealevelekre, és hosszan áztatom, hiszen a hideg vízben csak lassan oldódnak ki az ízanyagok. Általános receptként elmondható, hogy 1 liter vízhez használj 10 g (kb 2 evőkanál) szálas teát. Tedd a tealeveleket egy üvegkancsóba, öntsd fel hideg vízzel, és áztasd minimum 2 óráig. Fehér vagy zöld tea esetében akár egész éjjel, 8-10 óráig is ázhat. Másnap reggel szűrd le, és fogyaszthatod. Nem kíván semmilyen cukrot, ízesítőt, hiszen a hideg víz nem oldja a csersavat, nem lesz keserű a teád, kellemes, édeskés íze lesz.

Ettől függetlenül az ízesítésének lehetősége végtelen:  tehetsz a kancsóba egy szelet sárgadinnyét, mangót, meggyet vagy pirosribizlit, de akár mentaágat, rózsaszirmokat, szárított bodzavirágot, citromkarikát is.

Bármelyik teatípussal jól működik, de legfinomabb szerintem a fehér tea, zöld tea és az oolong.

 

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál szálas tea (legjobb a fehér tea, zöld tea vagy oolong, de gyümölcsteával is  jól működik)
  • 1 liter hideg víz
  • ízlés szerint friss gyümölcsszeletek vagy mentalevelek
  • üvegkancsó

 

Lépései:

a tealevelekre öntsd a hideg vizet, tehetsz bele gyümölcsöket, de natúr, ízesítetlen változatban is nagyon finom, édeskés, lágy tea lesz. Tedd a hűtőbe minimum 2, maximum 8-10 órára. Szűrd át és  kész!

Előnye: egészséges, mert nem igényel édesítést, anélkül is édeskés, lágy ízű lesz a hideg vízben való áztatásnak köszönhetően. Sosem lesz keserű, hiszen a hideg víz nem oldja a csersavat, így elronthatatlan, nem tudod túláztatni. Ezért kezdő teakészítőknek is garantált a sikerélmény.

Hátránya: sokáig tart, mire elkészül (legalábbis minimum 2 óra kell hozzá, de az annyira nem sok, ha előre tervezünk).

    

Teázásra fel tehát, nyáron is! Sőt! Próbáld ki mindkét verziót, és ha van kedved, írd meg nekem, melyik lett a kedvenced!

 

Oszd meg facebookon a cikket