Lehetséges-e teákkal, vagy gyógynövényekkel (vagy bármi mással) erősíteni az immunrendszert? Minden ősszel előkerül ez a téma, és mindig lehet eltérő véleményeket olvasni. Van, aki azt állítja hogy az immunrendszert nem lehet erősíteni. Mások pedig azt mondják, hogy lehet, kell is, már az ősz, hideg beköszönte előtt érdemes felkészíteni a szervezetünket.
Én azt gondolom, hogy valahol a kettő között van az igazság, és ezt is tapasztalom magamon és a családtagjaimon is.
De mi az igazság?
Az immunrendszerünk végzi a dolgát, megvéd, növeli a szervezetünk ellenálló-képességét. DE: segíthetjük mozgással, helyes táplálkozással, és természetesen növényekkel, vagyis teákkal (magas antioxidáns tartalmuk miatt). Tehát abban a formában nem igaz, hogy ha semmi mást nem teszek az egészségem érdekében, csak időnként megiszom egy csésze teát, az csodát fog tenni. Nyilván ennyi nem elég. De ha odafigyelek, mit eszem, sok zöldséget, nyers ételt fogyasztok, változatosan táplálkozom, mozgok is valamennyit, és rendszeresen teázom, igenis számít. Így együtt.
A teázást két csoportra kell osztani, itt is, mint a kóstolókon:
- ha valódi teát iszom, azaz a Camellia sinensis teacserje leveléből készült zöld teát, vagy fekete teát, jelentős antioxidánt viszek be a szervezetembe, és vitaminokat, ásványi anyagokat is. A tea polifenol tartalma természetes antioxidáns, ami megvéd a szabad gyökök ellen, ellenállóbbá teszi a szervezetet. Ezen kívül a tea jótékony hatással van a szívre, emésztésre is, feszesíti a bőrt, vízhajtó hatású. Arról nem beszélve, hogy a tea méregtelenít is, ami szintén erősíti a szervezetünk ellenálló képességét.
Tehát megelőzésre nagyon jó szívvel ajánlom a rendszeres teázást, ami azt jelenti, hogy naponta minimum 1-2 csészével fogyasszunk el.
- másik csoport a gyógyteák, vagyis a főzetek csoportja. Ha már itt a baj, pl torokfájás, megfázás, influenza, láz, köhögés, vagy egyszerűen csak kimerültség, fáradtság, álmatlan éjszakák gyötörnek: nyugodt szívvel nyúljunk a gyógynövényekhez. A legtöbb (nem krónikus) őszi betegséget, tünetet enyhítik a gyógyteák.
Nézzünk néhány konkrét példát erre:
- Nálam ősszel leggyakoribb tünet a torokfájás, erre hárs, kakukkfű, rooibos keveréket készítek, ilyen a Torokseprő tea. Ha pedig fekete teára vágyom, vagyis az élénkítő hatás is fontos, nagy kedvencem a Chai
- nátha, orrdugulás vagy épp orrfolyás esetén bármi segít, amiben van gyömbér, pl. Ébredj, vagy az Energia nevű teám, koffeinmentes verzióban pedig a Fűszerkert.
- ha a nátha miatt, vagy épp egyéb stressz miatt nehezen alszom el, a Relax teám mindig segít: a levendula nyugtató hatását citromfűvel frissítettem, és rooibosszal kevertem a nyugtató gyógynövényeket.
- Szintén náthával járó tünet a fejfájás, erre nagyon jó a levendula (Relax teában van, itt is azt ajánlom), vagy ha élénkítő hatásra is szükségünk van, akkor a mentás zöld teámat (Menta néven) ajánlom.
- általános immunerősítésre pedig az Immun teát javaslom, aminek alapja az erősen antibakteriális, gyulladáscsökkentő, immunitást erősítő lapacho gyógynövény Dél-Amerikából, ezt kevertem hasonló hatású fűszerekkel, gyógynövényekkel. Ennek fogyasztását egész ősszel, télen javaslom, napi egy csészével.
- gyerekek részére is készítettem immunerősítő teát, amit nagyon finom, harmonikus, édeskés íze miatt imádni fognak: ez a Szorgos hangya, amitől olyan erősek és egészségesek lesznek a kis lurkók is, mint a kis hangyák.
Ajándékul pedig készítettem egy egészségkereket, hogy te magad is össze tudj néhány teakeveréket állítani, ha ahhoz van kedved.
Használd egészséggel! 🙂